Green Villa to dwukondygnacyjny dom, który ukryliśmy częściowo w skarpie i zakamuflowaliśmy porastającą go zielenią. Różnice w poziomie terenu wykorzystaliśmy tak, by budynek jeszcze lepiej wpisać w jego otoczenie. Malowniczy krajobraz potęguje wrażenie połączenia architektury z naturą czyniąc dom doskonałym miejscem do zamieszkania.
Bliskość przyrody jest kluczowa dla zdrowia i dobrego funkcjonowania człowieka. Od wieków jesteśmy jej częścią, a wiele badań wskazuje na to, że kontakt z naturą poprawia nasze zdrowie i pozytywnie wpływa na funkcjonowanie. Mimo tego, że coraz częściej żyjemy w miastach i nasz tryb życia jest znacznie szybszy, w trudnych chwilach wciąż za nią tęsknimy, a definicją odpoczynku jest dla nas czas spędzony wśród zieleni.
W projekcie Green Villa wykorzystaliśmy rozwiązania, które przybliżają Inwestorów do otaczającej ich przyrody i ułatwiają im codzienne zanurzanie się w niej. Dzięki ukrytej w gęstym żywopłocie bramce wejściowej spotęgowaliśmy wrażenie połączenia architektury z zielenią, a kontynuacją tej myśli jest prowadząca do drzwi wejściowych ścieżka, którą tworzą betonowe płyty zanurzone w sadzawce z wodą. Rozbicie kondygnacji piętra na kilka szklanych boksów umożliwiło nam wprowadzenie drzew pomiędzy sypialnie oraz zapewnienie im pięknego widoku na znajdujące się w pobliżu jezioro. Jeżeli podobają Ci się projekty, w których woda odgrywa ważną rolę, zachęcamy do obejrzenia Domu na skraju puszczy.
Materiały dominujące w projekcie – żelbet i szkło – nadają budynkowi surowy i zarazem elegancki charakter. Po stronie ogrodu, szkło umożliwia otwarcie się domu na otaczającą florę. Od ulicy, zastosowane lamele osłaniają wnętrze i zapewniają prywatność mieszkańcom.
Odpowiednim strefowaniem domu umożliwiliśmy umieszczenie części pomocniczych w skarpie bez szkody dla ich funkcjonalności – są to kotłownia, pralnia i spiżarnia. Znajdująca się obok kuchnia otwiera się natomiast na widok i obszerną, wysoką na dwie kondygnacje, część dzienną, w której znajduje się dwustronny kamienny kominek łączący zarówno salon z jadalnią, jak i parter z piętrem. Tuż nad salonem zaprojektowaliśmy przeszklony gabinet, zapewniając z niego widok na część dzienną domu i otaczający krajobraz. Biuro sąsiaduje też z drzewami i założeniem ogrodowym na dachu. Czy to nie brzmi jak doskonałe warunki do pracy?
Ciekawym elementem piętra jest wykonany ze szkła fragment podłogi. To miejsce, przy którym znajduje się dedykowane Inwestorom, dużych rozmiarów akwarium, obok którego zaplanowaliśmy świetlik dachowy. Całość tworzy wyjątkowy efekt i podkreśla estetykę domu.
Budynek jest rewelacyjnym przykładem tego, w jaki sposób można skorzystać z ukształtowania terenu tak, by nadać architekturze wyjątkowych walorów respektując przy tym otoczenie i pozwalając mieszkańcom na bliski kontakt z naturą.
Lokalizacja: Poznań
Etap: zrealizowany
Powierzchnia: 400 m²